Hory - cestopisy, fotografie, akce,...

Malá Fatra - putování na sněžnicích - březen 2009

Co této akci předcházelo

Malá Fatra tak docela nebyl můj cíl. V prvním březnovém víkendu jsme kvůli špatné předpovědi počasí zrušili hřebenovku na sněžnicích po Nízkých Tatrách. Druhý pokus o Nízké Tatry se ale zase nezdařil kvůli 4. stupni lavinového nebezpečí, které jsme nechtěli podstupovat. Jenže opět nic nepodniknout se mi nechtělo a tak jsme se s Jirkou domluvili na alternativě - Malé Fatře. Krásné, různorodé a kompaktní slovenské pohoří přes které jsem se dostal do světa hor někdy v roce 2000.

Starý Dvor - Baraniarky - Kraviarske - Starý Dvor

Z ČR jsme vyjeli v noci a kolem desáté dopoledne již vycházeli z rozcestí Starý Dvor (614 m) po modré. Na trase jsme se domluvili po cestě na Slovensko. Musela být zakončena na chatě pod Chlebom, kde jsem domluvil na víkend nocleh. Za hodinu jsme byli v sedle Prislop (916 m). Ze mě lilo jak

Baraniarky

z konve, byť sněžilo a mrzlo. :) Ze sedla jsme stoupali do strmého svahu bukovým lesem. Všude bylo spusta sněhu (a hlavně na vrchu místy až po kolena prašanu), začali jsme v některých místech

mít problémy. Sněžnice se bořili a bořili, což zpomalovalo náš postup. Značení bylo bídné, naštěstí z mapy bylo pro tento úsek zřejmé kudy máme jít. Po dvou hodinách šplhání jsme byly na vcholu hory Baraniarky (1270 m). Vrchol tvoří úzký skalnatý hřeben, na kterém byly několikametrové závěje. Výhled žádný nebyl, byla malá viditelnost a stále sněžilo. Jelikož vpravo v našem směru byl z hřebene pěkný sešup, zalezli jsme vlevo do lesa a pokračovali dále v cestě. Museli jsme však překonat krátký úsek v lese tak, abychom se vyhnuli skalám a mohli pokračovat o kousek dále po hřebeni. Ke konci tohoto úseku jsem se v sypkém sněhu na svahu začal pěkně propadat, až mi to ujelo úplně... Naštěstí jsem byl mezi stromy a jednoho se při "rozjezdu" chytil. Uff. Než jsem se z toho místa vyhrabal chvilku trvalo. Další postup byl už jednodušší, ikdyž v prašanu vůbec ne snadný. Prošli jsme přes Malé sedlo, Žitné (1265 m), Velké sedlo až na Kraviarske (1381 m). Bohužel počasí se nezlepšovalo (jak mělo dle předpovědi), naopak. Představovali jsme si jaký skvělý výhled musí z těchto míst být do Vrátné doliny, na Rozsutce či třeba na Kriváň. Do Sedla za Kraviarskym (1230 m) jsme se dostali až ve čtyři hodiny. Na můj popud jsme změnili plán a šli po zelené do údolí (měl jsem toho plné zuby), nebyl jsem si vůbec jistý, zda-li bych na chatu pod Chlebom došel za světla. Sestup dolinou byl již opět poměrně rychlý, kousek pod hřebenem začlo do údolí kůlové značení. Za celou dobu (7 hodin) jsme nepotkali nikoho jiného.

 

Chata Vrátná - Velký Kriváň - Chleb - Hromové - Poledňový Grúň - Chata Vrátná

Další den bylo počasí podstatně veselejší. Z narychlo sehnaného (pěkného) ubytování v Terchové jsme přejeli na parkoviště (zdarma) k chatě Vrátná (cca 700 m). Nejdříve lesem a poté po sjezdovce jsme poměrně rychle stoupali k horní stanici lanovky ve Snílovském sedle (po zelené značce, do 1524 m). Nahoře jsme byli za hodinu a 3/4 (stejný čas jako dle značení, šlo se daleko lépe nejen díky lepšímu počasí, ale hlavně šli jsme "nalehko," ne jako den předtím s 20kg krosnami). Cestou nahoru nás předešla skupina skialpinistů, naopak dolů kolem nás jezdili nadšení lyžaří či snowboardisté libující si v prašanu. Po krátké pauze jsme pokračovali po červené značce a již pozvolnějším stoupáním vyšli za 3/4 hodiny na Velký Kriváň (1708 m, nejvyšší hora pohoří). Na vrcholu bylo více lidí. Něco jsem nafotil a pokračovali jsme zpět přes Snílovské sedlo na Chleb (1646 m). Jirka zůstal na sněžnicích, já si je pověsil na baťoh. Cesta byla dalšími turisty prošlápnutá a místy i pevná (zmrzlý sníh). Tato trasa je narozdíl od naší včerejší mezi turisty velmi oblíbená. Z vrcholu Chleb jsme výhled neměli, protože ho zahalily mraky. Hodinu a půl jsme pak pokračovali lehkým terénem (nevelké převýšení) po hřebeni přes Hromové (1636 m) na Poledňový Grúň (1460 m). Odtud byl pěkný výhled na Stoh (1607 m) a skalnatý Velký Rozsutec (1610 m). Tyto hory, byť jsou sousedy, jsou naprosto odlišné. Strmým svahem jsme pak sešli (Jirka spíš seběhl :) po žluté značce k chatě na Grúni. Tady byla spousta lidí, je zde sjezdovka. Místo je to opravdu krásné. Za chatou dominuje Velký Rozsutec. Je zde možnost občerstvení a ubytování. Po žluté do údolí k autu to bylo už jen 3/4 hodiny cesty. Celkem tato tůra trvala něco pod 8 hodin. V Terchové (rodišti Juraje Jánošíka) jsme pak tuto supr akci zakončili u piva v místním kulturním domě (můžu doporučit čučoriedkové!).

 

Post scriptum

Na Malé Fatře jsem byl vícekrát v létě, nyní poprvé v zimě - na sněžnicích. Je to nádherné pohoří, nedaleko za českými hranicemi. Celé domlouvání Nízkých Tater a pak Malé Fatry odstartoval můj inzerát na webu: "...trochu si ještě užít sněhu." Užili jsme si ho do sytosti.

Michal, 23. 3. 2009 

Fotogalerie: Malá Fatra - březen 2009 - sněžnice

Vyhledávání

 

Anketa

Kterému slovenskému pohoří dáváte přednost (které se Vám nejvíce líbí)?

 

Pokud máte nějaký dotaz či připomínku, napište ji do

Diskuzního fóra.

 

 

 

Tyto stránky Vám pomůžou naplánovat Váš výlet na slovenské hory, doporučuji:

 

turistickamapa.sk                 

Výborná doména s turistickou mapou Slovenska a dalšími užitečnými informacemi (linky, fotky,...)

hiking.sk

Výborná stránka plná informací o všech slovenských pohořích. (spousta praktických informací, fotky, diskuze,...)

laviny.sk                

Informace o lavinovém nebezpečí a počasí (případně i uzavřených turistických značkách)

windguru.cz

podrobné informace o počasí v mnoha zemích Evropy

shmu.sk                  

podrobné informace o počasí - Slovenský hydrometeorologický ústav

 

 

 

A tyto stránky Vám pomůžou naplánovat Váš výlet na Malou Fatru:

 

Obec Terchová

Stránky obce Terchová (info o ubytování, atd.)

Kulturní dům v obci Terchová

Tato stránka Vám poslouží k orientaci v cenách za jídlo, pití, atd. v této oblasti. V restauraci jsme byli a byli jsme spokojení.

Chata pod Chlebom (1415 m)

Stránky chaty pod Chlebom, velmi výhodná poloha chaty.

Chata na Grúni (cca 900 m)

Stránky chaty na Grúni, solidní poloha chaty.

© Mik 200x - 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode