Hory - cestopisy, fotografie, akce,...

Dachstein                                    

Na 28.-30.9. jsme měli podrobně naplánovaný výlet skrz Západní Tatry, ale předpověď počasí stála za prd. Přeci nezůstaneme doma. Padlo rozhodnutí jet na Dachstein, krásné rakouské pohoří s ledovcem a vylézt několik ferrat.

Postalklamm (via ferrata - obtížnost D)

Po cestě jsme se stavili na ferratě Postalmklamm v oblasti Solné komory (Salzkammergut) severně od Dachsteinu, nedaleko města Bad Ischl. Tato ferrata "hračka pro dospělé" vede ve skalách zaříznutým kaňonem potoka. Za mokra nedoporučujeme. Perfektní lanové mosty, přeskok, náročný začátek horní partie nad lesem. Doporučení: u uzavřené Simonhütte neparkujte (jak se doporučuje v průvodcích), nebo vám tam zamknou myslivci závoru jako nám!

obtížnost: D (těžká)
čas na ferratě: cca 2 h
převýšení: 300 m
vzdálenost nástupu: 30 minut

Der Johann (VIa Ferrata - OBTížnost D/E)

Večer předešlého dne jsme přejeli do Ramsau na vrchní parkoviště pod Dachstein. Vstávali jsme brzy ráno a ještě za šera vyšli směr Dachstein Südwand Hütte (1910m) a odtud po krátkém bloudění k nástupu na krásnou a náročnou (především nástup) ferratu Der Johann. Ferrata končí přímo u chaty Seethalerhütte (2741m). No chaty, spíše v současnosti staveniště.

obtížnost: D/E (velmi těžká)
čas na ferratě: cca 2:30 hod.
převýšení: 800 m
vzdálenost nástupu: 2 hodiny (od vrchního parkoviště přes Dachstein Südwand Hütte)

Dachstein (Via Ferrata - Obtížnost C)

Ferrata Der Johann byl náš cíl a jako případný bonus jsme měli v plánu vylézt na nejvyšší horu pohoří Dachstein - Hoher Dachstein (2995m, dříve uváděno 3004m). Od chaty Seethalerhütte to není daleko. Nám to nahoru (nejdříve po ledovci, pak po ferratě Dachstein obtížnosti C) trvalo hodinu a půl.

Zpět na parkoviště jsme šli cca 30 minut po ledovci východně za Seethalerhütte ke stanici lanovky (zde můžu doporučit vyhlídku - z části je podlaha prosklená) a kolem ní dolů po cestě číslo 615, která je nově (???) v horním úseku spojena s ferratou obtížnosti B. Projde se zde kolem nástupu na velmi těžkou a vyhlášenou ferratu Sky Walk (E). Celkem nám tento výlet zabral 12 hodin a 30 minut. Paráda. :)

Ramsauer (Via Ferrata - obtížnost C)

Další den jsme vycházeli opět brzy ráno z parkoviště Tuerlwand směrem do sedla Edelgrußhöhe. Výstup to je poměrně nepříjemný - cca 2 hodiny se jde v poměrně prudkém svahu štěrkem. Ze sedla je to na nástup na ferratu Ramsauer už jen kousek. Jedná se o hřebenovou ferratu, která není nijak obtížná. Nejvyšší vrhol, který ferrata překonává je Scheichenspitze (2667 m). Vpravo dolů (na jih) je výhled ná krásné Ramsau a doleva na náhorní plošinu Dachsteinu. My měli to štěstí, že jsme měli výhled (dobrá viditelnost) jak na Vysoké Taury, Nízké Taury, ale i třeba na Totes Gebirge. Celkem tento den 8 hodin na cestě a pak hůrááá zpět do Čech.

obtížnost: C (střední)
čas na ferratě: cca 2 hod.
převýšení: 200 m
vzdálenost nástupu: 2:45 hod.

© Mik 200x - 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode